Catalog Record: duke.apis.29886225 [xml]
| Title | List of persons Year 41 Thoth 20 [130 B.C. Oct. 14] |
|---|---|
| Summary | Papyrus list of persons from the Herakleopolites(?) (Heracleopolite Nome), Egypt. Contains the names of cavalry soldiers who are presumably land holders. Dated Thoth 20, year 41 (October 14, 130 B.C.) |
| Citations | |
| Inv. Id | P.Duk.inv. 347 |
| Support/Dimensions | 1 item : papyrus, mounted in glass, very incomplete ; 9 cm |
| Language | In Greek |
| Date | 130 BCE |
| Note (general) | Actual dimensions of item are 8.3 x 7.4 cm |
| Note (general) | 2 lines |
| Note (general) | Written along the fibers on the recto |
| Note (general) | Upper margin(?) of 2.5 cm.; left margin of 2.5 cm |
| Note (general) | Extracted from mummy cartonnage with P.Duk.inv. 324-346 and P.Duk.inv. 348-434 |
| Note (general) | P.Duk.inv. 347 was formerly P.Duk.inv. AF74 24 |
| Subjects | Landowners -- Egypt -- 332-30 B.C.; Documentary papyri Egypt 332-30 B.C; Lists Egypt 332-30 B.C; Papyri |
| Images | thumbnail |
| Images | 72dpi |
| Images | 150dpi |
| License | This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial 3.0 License. |
Linked Data
RDF/XML | Turtle | N-Triples | JSON | Graph Visualization
