Catalog Record: duke.apis.29886230 [xml]
| Title | List of persons [2nd cent. B.C.] |
|---|---|
| Summary | Papyrus list of persons from the Herakleopolites(?) (Heracleopolite Nome), Egypt. Demeter is mentioned |
| Citations | |
| Inv. Id | P.Duk.inv. 349 |
| Support/Dimensions | 1 item : papyrus, mounted in glass, incomplete ; 13 cm |
| Language | In Greek |
| Date | 199 BCE – 100 BCE |
| Note (general) | Actual dimensions of item are 12.1 x 9.4 cm |
| Note (general) | 10 lines |
| Note (general) | Written along the fibers on the recto in two columns |
| Note (general) | Upper margin(?) of 5 cm |
| Note (general) | Extracted from mummy cartonnage with P.Duk.inv. 324-348 and P.Duk.inv. 350-434 |
| Note (general) | P.Duk.inv. 349 was formerly P.Duk.inv. AF74 26 |
| Subjects | Documentary papyri Egypt 332-30 B.C; Lists Egypt 332-30 B.C; Papyri |
| Images | thumbnail |
| Images | 72dpi |
| Images | 150dpi |
| License | This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial 3.0 License. |
Linked Data
RDF/XML | Turtle | N-Triples | JSON | Graph Visualization
