Catalog Record: duke.apis.29886231 [xml]
| Title | List of persons [2nd cent. B.C.] |
|---|---|
| Summary | Papyrus list of persons from the Herakleopolites(?) (Heracleopolite Nome), Egypt |
| Citations | |
| Inv. Id | P.Duk.inv. 350 |
| Support/Dimensions | 1 item : papyrus, mounted in glass, lower part broken off ; 10 x 12 cm |
| Language | In Greek |
| Date | 199 BCE – 100 BCE |
| Note (general) | Actual dimensions of item are 9.8 x 11.2 cm |
| Note (general) | 7 lines |
| Note (general) | Written along the fibers on the recto |
| Note (general) | Upper margin of 2 cm.; left margin(?) of 2 cm.; right margin of 1 cm |
| Note (general) | Extracted from mummy cartonnage with P.Duk.inv. 324-349 and P.Duk.inv. 351-434 |
| Note (general) | P.Duk.inv. 350 was formerly P.Duk.inv. AF74 27 |
| Subjects | Documentary papyri Egypt 332-30 B.C; Lists Egypt 332-30 B.C; Papyri |
| Images | thumbnail |
| Images | 72dpi |
| Images | 150dpi |
| License | This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial 3.0 License. |
Linked Data
RDF/XML | Turtle | N-Triples | JSON | Graph Visualization
