Catalog Record: duke.apis.29886245 [xml]
| Title | Memorandum [2nd cent. B.C.] |
|---|---|
| Summary | Papyrus memorandum from the Herakleopolites(?) (Heracleopolite Nome), Egypt which lists expenses(?) relating to farm tenants of the state(?) |
| Citations | |
| Inv. Id | P.Duk.inv. 343 |
| Support/Dimensions | 1 item : papyrus, mounted in glass, lower end broken off ; 15 x 21 cm |
| Language | In Greek |
| Date | 199 BCE – 100 BCE |
| Note (general) | Actual dimensions of item 14.3 x 20.6 cm |
| Note (general) | 17 lines |
| Note (general) | Written along the fibers on the recto in two columns |
| Note (general) | Upper margin of 2.5 cm.; right margin of 1.5 cm |
| Note (general) | Extracted from mummy cartonnage with P.Duk.inv. 324-342 and P.Duk.inv. 344-434 |
| Note (general) | P.Duk.inv. 343 was formerly P.Duk.inv. AF74 20 |
| Subjects | Farm tenancy -- Economic aspects -- Egypt -- 332-30 B.C.; Documentary papyri Egypt 332-30 B.C; Memorandums Egypt 332-30 B.C; Papyri |
| Images | thumbnail |
| Images | 72dpi |
| Images | 150dpi |
| License | This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial 3.0 License. |
Linked Data
RDF/XML | Turtle | N-Triples | JSON | Graph Visualization
