Catalog Record: duke.apis.29886246 [xml]
| Title | Official letter(?) [2nd cent. B.C.] |
|---|---|
| Summary | Papyrus letter from the Herakleopolites(?) (Heracleopolite Nome), Egypt in which a person informs another person of some official business(?) relating to a sacred slave who is associated with a shrine |
| Citations | |
| Inv. Id | P.Duk.inv. 335 |
| Support/Dimensions | 1 item : papyrus, four joining fragments mounted in glass, incomplete ; 14 cm |
| Language | In Greek |
| Date | 199 BCE – 100 BCE |
| Note (general) | Actual dimensions of item are 13.2 x 16.4 cm |
| Note (general) | 12 lines |
| Note (general) | Written across the fibers on the recto |
| Note (general) | Right margin of 1 cm |
| Note (general) | Extracted from mummy cartonnage with P.Duk.inv. 324-334 and P.Duk.inv. 336-434 |
| Note (general) | P.Duk.inv. 335 was formerly P.Duk.inv. AF74 12 |
| Subjects | Slaves -- Egypt -- 332-30 B.C.; Shrines -- Egypt -- 332-30 B.C.; Documentary papyri Egypt 332-30 B.C; Correspondence Egypt 332-30 B.C; Papyri |
| Images | thumbnail |
| Images | 72dpi |
| Images | 150dpi |
| License | This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial 3.0 License. |
Linked Data
RDF/XML | Turtle | N-Triples | JSON | Graph Visualization
