Catalog Record: duke.apis.29886260 [xml]
| Title | Official letter [2nd cent. B.C.] |
|---|---|
| Author | Lagos |
| Summary | Papyrus letter from the Herakleopolites(?) (Heracleopolite Nome), Egypt in which Lagos represents others and addresses Peteembes, a commander. The letter is embedded in a larger document |
| Citations | |
| Inv. Id | P.Duk.inv. 333 |
| Support/Dimensions | 1 item : papyrus, two joining fragments mounted in glass, very incomplete ; 15 cm |
| Language | In Greek |
| Date | 199 BCE – 100 BCE |
| Note (general) | Actual dimensions of item are 14.6 x 16.7 cm |
| Note (general) | 9 lines |
| Note (general) | Written along the fibers on the recto; a marginal line is written inverse to the main text in another hand; the first two lines are set off from the letter which starts in line 3 |
| Note (general) | Left margin of 5 cm.; right margin of .5 cm |
| Note (general) | Extracted from mummy cartonnage with P.Duk.inv. 324-332 and P.Duk.inv. 334-434 |
| Note (general) | P.Duk.inv. 333 was formerly P.Duk.inv. AF74 10 |
| Subjects | Peteembes -- (Commander from Egypt), -- 2nd cent. B.C.; Documentary papyri Egypt 332-30 B.C; Correspondence Egypt 332-30 B.C; Papyri |
| Images | thumbnail |
| Images | 72dpi |
| Images | 150dpi |
| License | This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial 3.0 License. |
Linked Data
RDF/XML | Turtle | N-Triples | JSON | Graph Visualization
