Catalog Record: duke.apis.31194620 [xml]
| Title | Documentary text [2nd cent. B.C.] |
|---|---|
| Summary | Papyrus documentary text from the Herakleopolites (Heracleopolite Nome), Egypt |
| Citations | |
| Inv. Id | P.Duk.inv. 639 |
| Support/Dimensions | 1 item : papyrus, mounted in glass, incomplete ; 10 x 12 cm |
| Language | In Greek |
| Date | 199 BCE – 100 BCE |
| Note (general) | Actual dimensions of item are 9.2 x 12.0 cm |
| Note (general) | 14 lines |
| Note (general) | Written along the fibers on the recto; written across the fibers on the verso |
| Note (general) | Left margin of 3.5 cm |
| Note (general) | P.Duk.inv. 639 was formerly P.Duk.inv. MF74 42 |
| Note (general) | Extracted from mummy cartonnage |
| Subjects | Documentary papyri Egypt Heracleopolite Nome 332-30 B.C; Papyri |
| Images | thumbnail |
| Images | 72dpi |
| Images | 150dpi |
| Images | thumbnail |
| Images | 72dpi |
| Images | 150dpi |
| License | This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial 3.0 License. |
Linked Data
RDF/XML | Turtle | N-Triples | JSON | Graph Visualization
