Catalog Record: duke.apis.31194632 [xml]
| Title | Documentary text [3rd cent. B.C.] |
|---|---|
| Summary | Papyrus documentary text from the Herakleopolites (Heracleopolite Nome), Egypt. Recto has another documentary text in Greek (P.Duk.inv. 610 R) |
| Citations | |
| Inv. Id | P.Duk.inv. 610 V |
| Support/Dimensions | 1 item : papyrus, mounted in glass, very incomplete ; 15 cm |
| Language | In Greek |
| Date | 299 BCE – 200 BCE |
| Note (general) | Actual dimensions of item are 14.6 x 7.2 cm |
| Note (general) | 3 lines |
| Note (general) | Written across the fibers on the verso; written along the fibers on the recto in a different hand |
| Note (general) | Right margin of 1 cm |
| Note (general) | P.Duk.inv. 610 V was formerly P.Duk.inv. MF74 13 V |
| Note (general) | Extracted from mummy cartonnage |
| Subjects | Documentary papyri Egypt Heracleopolite Nome 332-30 B.C; Papyri |
| Images | thumbnail |
| Images | 72dpi |
| Images | 150dpi |
| License | This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial 3.0 License. |
Linked Data
RDF/XML | Turtle | N-Triples | JSON | Graph Visualization
