Catalog Record: duke.apis.31194643 [xml]
| Title | Draft of a petition [2nd cent. B.C.] |
|---|---|
| Summary | Papyrus draft of a petition from the Arsinoites (modern name: Fayyum), Egypt. Written by a tax collector who requests the assistance of Aristokles(?) in collecting some taxes. Recto has an account of taxes(?) in Greek (P.Duk.inv. 721 R) |
| Citations | |
| Inv. Id | P.Duk.inv. 721 V |
| Support/Dimensions | 1 item : papyrus, mounted in glass, top is broken off ; 20 cm |
| Language | In Greek |
| Date | 199 BCE – 100 BCE |
| Note (general) | Actual dimensions of item are 19.2 x 14.6 cm |
| Note (general) | 16 lines |
| Note (general) | Written across the fibers on the verso; written along the fibers on the recto in a different hand |
| Note (general) | Lower margin of 2.5 cm.; left margin of 2.5 cm.; small right margin |
| Note (general) | P.Duk.inv. 721 V was formerly P.Duk.inv. MF79 67 V |
| Subjects | Actions and defenses -- Egypt -- Fayyum -- 332-30 B.C.; Tax collection -- Egypt -- Fayyum -- 332-30 B.C.; Documentary papyri Egypt Fayyum 332-30 B.C; Petitions Egypt Fayyum 332-30 B.C; Papyri |
| Images | thumbnail |
| Images | 72dpi |
| Images | 150dpi |
| License | This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial 3.0 License. |
Linked Data
RDF/XML | Turtle | N-Triples | JSON | Graph Visualization
