Catalog Record: duke.apis.31194645 [xml]
| Title | Draft of an official letter(?) [not before 145 B.C.] |
|---|---|
| Summary | Papyrus draft of an official letter(?) from the Herakleopolites (Heracleopolite Nome), Egypt. Relates to some official business. Mentions an assistant |
| Citations | |
| Inv. Id | P.Duk.inv. 603 V |
| Support/Dimensions | 1 item : papyrus, seven joining fragments mounted in glass ; 19 cm |
| Language | In Greek |
| Date | 145 BCE – 100 BCE |
| Note (general) | Actual dimensions of item are 18.1 x 16.8 cm |
| Note (general) | 15 lines |
| Note (general) | Written across the fibers on the recto; written along the fibers on the recto in a different hand |
| Note (general) | Lower margin of 4.5 cm.; left margin of 3.5 cm.; small right margin |
| Note (general) | P.Duk.inv. 603 V was formerly P.Duk.inv. MF74 6 V |
| Subjects | Documentary papyri Egypt Heracleopolite Nome 332-30 B.C; Correspondence Egypt Heracleopolite Nome 332-30 B.C; Papyri |
| Images | thumbnail |
| Images | 72dpi |
| Images | 150dpi |
| License | This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial 3.0 License. |
Linked Data
RDF/XML | Turtle | N-Triples | JSON | Graph Visualization
