Catalog Record: duke.apis.31194789 [xml]
| Title | Petition(?) [not before 145 B.C.] |
|---|---|
| Summary | Papyrus petition concerning the ownership of a house in Heracleopolis Magna, Egypt. One of the parties involved in the dispute is Kopron, son of Horos(?). Refers to the time of Ptolemy VI, the brother of the king |
| Citations | |
| Inv. Id | P.Duk.inv. 603 R |
| Support/Dimensions | 1 item : papyrus, seven joining fragments mounted in glass ; 19 cm |
| Language | In Greek |
| Date | 145 BCE – 100 BCE |
| Note (general) | Actual dimensions of item are 18.1 x 16.8 cm |
| Note (general) | 12 lines |
| Note (general) | Written along the fibers on the recto; written across the fibers on the verso in a different hand |
| Note (general) | Lower margin of 4 cm |
| Note (general) | P.Duk.inv. 603 R was formerly P.Duk.inv. MF74 6 R |
| Subjects | Home ownership -- Egypt -- 332-30 B.C.; Complaints (Civil procedure) -- Egypt -- 332-30 B.C.; Documentary papyri Egypt 332-30 B.C; Petitions Egypt 332-30 B.C; Papyri |
| Images | thumbnail |
| Images | 72dpi |
| Images | 150dpi |
| License | This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial 3.0 License. |
Linked Data
RDF/XML | Turtle | N-Triples | JSON | Graph Visualization
