Catalog Record: duke.apis.31194843 [xml]
| Title | Tax account(?) [2nd cent. B.C.] |
|---|---|
| Summary | Papyrus account of taxes(?) from the Arsinoites (modern name: Fayyum), Egypt. Verso has a draft of a petition in Greek (P.Duk.inv. 721 V) |
| Citations | |
| Inv. Id | P.Duk.inv. 721 R |
| Support/Dimensions | 1 item : papyrus, mounted in glass, top part is broken off ; 20 cm |
| Language | In Greek |
| Date | 199 BCE – 100 BCE |
| Note (general) | Actual dimensions of item are 19.2 x 14.6 cm |
| Note (general) | 18 lines |
| Note (general) | Written along the fibers on the recto; written across the fibers on the verso in a different hand |
| Note (general) | Lower margin of 1.5 cm.; left margin of 2.5 cm.; right margin of 2 cm |
| Note (general) | Extracted from mummy cartonnage with P.Duk.inv. 720 and P.Duk.inv. 722-727 |
| Note (general) | P.Duk.inv. 721 R was formerly P.Duk.inv. MF79 67 R |
| Subjects | Accounting -- Egypt -- Fayyum -- 332-30 B.C.; Taxation -- Egypt -- 332-30 B.C.; Documentary papyri Egypt Fayyum 332-30 B.C; Accounts Egypt Fayyum 332-30 B.C; Papyri |
| Images | thumbnail |
| Images | 72dpi |
| Images | 150dpi |
| License | This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial 3.0 License. |
Linked Data
RDF/XML | Turtle | N-Triples | JSON | Graph Visualization
